Kontakt os

Samling og forskning

Navn Titel Telefon E-mail
Peter Nørgaard Larsen Samlings- og Forskningschef, ph.d. 25527210 peter.larsen@smk.dk
Anna Vestergaard Jørgensen Studentermedarbejder 25527209 anna.vestergaard.joergensen@smk.dk
Anne Duer Museumsinspektør, mag.art 25527227 anne.duer@smk.dk
Birgitte Anderberg Museumsinspektør, forsker 25527211 birgitte.anderberg@smk.dk
Chris Fischer Leder af Forskningscenter
for Tegnekunst, seniorforsker
25527212
chris.fischer@smk.dk
Claes Kofoed Christensen Registrator 25527213 claes.christensen@smk.dk
Dorthe Rosefalk Katalogarkivet 25527215 dorthe.rosefalk@smk.dk
Dorthe Aagesen
Museumsinspektør, seniorforsker 25527214
dorthe.aagesen@smk.dk
Eva de la Fuente Pedersen Museumsinspektør,
seniorforsker
25527216 eva.pedersen@smk.dk
Hanne Kolind Poulsen
Museumsinspektør, seniorforsker 25527217 hanne.kolind@smk.dk
Helle Brøns Ph.d. stipendiat 25527218 hab@smk.dk
Henrik Ole Holm Museumsinspektør, forsker 25527219 henrik.holm@smk.dk
Jeppe Priess Gersbøll Ph.d. stipendiat 25527220 jeppe.priess.gersboell@smk.dk
Jesper Svenningsen ph.d. stipendiat 25527221 jesper.svenningsen@smk.dk
Kasper Monrad Overinspektør, seniorforsker, dr. phil 25527222 kasper.monrad@smk.dk
Katrine Bruun Jørgensen Studentermedarbejder 25527213 katrine.joergensen@smk.dk
Liza Burmeister Kaaring Ph.d. stipendiat 25527223 liza.kaaring@smk.dk

Kathrine Segel

Konservator, nutidskunst og skulptur, M.Sc.    
Marianne Torp
Overinspektør, seniorforsker 25527224 marianne.torp@smk.dk
Matthias Wivel Post. doc. stipendiat 25527225 matthias.wivel@smk.dk
Merete Sanderhoff Projektforsker 25527226 merete.sanderhoff@smk.dk
Mia Høj Mathiasson Studentermedarbejder
mia.mathiasson@smk.dk
Thomas Lederballe
Museumsinspektør,  
seniorforsker
25527228
thomas.lederballe@smk.dk
Tone Bonnén Assisterende inspektør 25527229 tone.bonnen@smk.dk
Vibeke Vibolt Knudsen Overinspektør, seniorforsker 25527230 vibeke.knudsen@smk.dk
Sasha Rose Richter Kunsthistoriker 25527216 sasha.richter_@_smk.dk
Signe Havsteen Studentermedarbejder 25527209 signe.havsteen@smk.dk
Signe Kahr Sørensen Studentermedarbejder 25527213 signe.soerensen@smk.dk
Studiesalen/Study Room Kan kontaktes tirs-fre kl. 10-15 25527213 studiesal@smk.dk
Kunstfaglige forespørgsler Mandag-fredag kl. 10-12 25527209 smk@smk.dk
Senest opdateret: 18.nov.2014
SMK Logo